Koliko smo samo puta do sada čuli da je voda od vitalnog značaja za naše zdravlje? Čisteći naš organizam od toksina i štetnih materija, voda je napitak prvog reda, ključan za mnoge naše telesne funkcije. Često zaboravljamo koliko je važno da ostanemo hidrirani i zanemarujemo ovaj aspekt održavanja dobrog zdravstvenog stanja. U nastavku teksta ćemo vas podsetiti na to zašto je važno piti dovoljno vode i šta nam to, između ostalog, obezbeđuje adekvatna svakodnevna hidratacija.
Poboljšanje kognitivnih performansi
Voda pomaže vašem mozgu da funkcioniše optimalno. Čak i ako malo dehidrirate, to može nepovoljno uticati na vaše fizičke i mentalne performanse. Pored toga što utiče na vašu snagu, moć i izdržljivost, voda dakle ima uticaja i na vaše kognitivne sposobnosti. Ako ne pijete dovoljno tečnosti, to će se loše odraziti na vaš fokus, budnost i sposobnost pamćenja.
Digestivna harmonija i bolje varenje
Voda je suštinski deo zdrave, uravnotežene ishrane i pomaže nam da lakše varimo hranu. Oko petinu vode dobijamo iz hrane (mahom iz voća i povrća). Voda apsorbuje hranljive materije, potpomažući rastvaranje minerala i vitamina i izvlačeći maksimum iz vaših obroka. Pomaže i kod sprečavanja opstipacije, koja je najčešće uzrokovana nedostatkom vode, magnezijuma i vlakana.
Bolja detoksikacija
Već smo rekli da voda čisti naš organizam od štetnih materija i toksina. Kako se u današnje vreme sve više suočavamo sa problemom zagađenja, kako vazduha, tako i vode, da biste bili sigurni da je voda koju konzumirate dovoljno dobra za vas i bezbedna za piće, savetujemo vam da nabavite kvalitetan prečišćivač vode i izbegnete flaširanu vodu ili onu sa česme, koja nije pročišćena. Ne samo da plastične flaše nisu dobre za životnu sredinu i da oslobađaju štetne hemikalije, već se pokazalo da je kontrola kvaliteta flaširane vode slabija i u odnosu na onu sa slavine.
Amortizacija zglobova i jačanje mišića
Dugotrajna dehidracija može uticati na jačanje bola u zglobovima. Kada se ne održava ravnoteža tečnosti i elektrolita, ćelije se skupljaju, što dovodi do zamora mišića. Voda pomaže u njihovom jačanju. Ona dakle štiti vaša tkiva, kičmenu moždinu i zglobove i smanjuje nelagodnost uzrokovanu stanjima poput artritisa.
Bolja regulacija temperature
Hidratacija je ključna za održavanje telesne temperature. Tokom znojenja npr. vaše telo gubi elektrolite, a odgovarajući balans elektrolita je od vitalnog značaja za optimalno funkcionisanje vašeg tela. Ako ne nadoknadite gubitak tečnosti, vaša telesna temperatura će porasti.
Voda pomaže da vaša koža ostane sjajna
Naša koža sadrži dosta vode i funkcioniše kao zaštitna barijera koja sprečava gubitak viška tečnosti, zadržavajući potrebnu vlagu. Ukoliko ste dehidrirali, vaša koža će izgledati suvo i naborano. To može poboljšati adekvatnom hidratacijom i negom. Iako pojačan unos vode neće samnjiti efekat starenja, jer je taj proces pre svega povezan sa vašim genima i celokupnom zaštitom od sunca, pomoći će da vaša koža ostane hidrirana i podstaći će proizvodnju kolagena, čineći vašu kožu sjajnom.
Više enerije i bolje raspoloženje
Ako se stalno osećate umorno, zapitajte se da li pijete dovoljno vode, jer hroničan umor i pospanost mogu biti izazvani i nedovoljnim unosom tečnosti. Voda pomaže u povećanju nivoa energije, aktivirajući vaš metabolizam. Nedostatak vode može imati loš uticaj i na raspoloženje, čineći nas konfuznim i anksioznim.
Sprečavanje dehidracije i bolje opšte zdravstveno stanje
Telo gubi tečnost na razne načine (usled bolesti koje izazivaju dijareju i povraćanje, povećanje telesne temperature, znojenje tokom fizičkih aktivnosti ili na velikim vrućinama, mokrenje itd.). Pošto je voda imperativ za mnoge telesne funkcije, dehidracija može dovesti do brojnih komplikacija i biti izuzetno opasna. Da biste mogli da vratite prirodni nivo hidratacije svog tela, važno je da povećate unos tečnosti.
Adekvatan unos vode pomaže vašim bubrezima da rade efikasnije i pomaže u sprečavanju nastanka kamena u bubregu, ali i mnogih drugih bolesti. Voda održava zdravim i vaš kardiovaskularni sistem, sprečava nastanak infekcija i upala i ima brojne druge benefite po opšte zdravlje vašeg organizma.
Zašto je važno piti dovoljno vode i koja je preporučena količina?
Telo nam uglavnom samo poručuje kada treba da pijemo vodu. Da biste održali balans vode u organizmu, važno je da osluškujete njegove potrebe. Kada je u pitanju preporučena količina vode koju treba da popijete na dnevnom nivou, ne postoji univerzalno pravilo. To će zavisnosti od konkretnog metabolizma osobe i njenog opšteg zdravstvenog stanja, nivoa fizičke aktivnosti, visine i težine, pola, godina, ali i mnogih drugih faktora.
Iako smo svuda okruženi informacijama o tome koliko je bitno da se unosi dovoljno vode u organizam, znajte da i prekomeran unos tečnosti može biti podjednako veliki problem kao i nedovoljno konzumiranje vode. Za održavanje balansa tečnosti u organizmu najzaslužniji su naši bubrezi. Ukoliko u organizmu postoji hronično mnogo više vode nego što bubrezi mogu da obrade, to može ugroziti vaš život. Naime, prekomeran unos vode može dovesti do hiponatrijemije. Ako niste sigurni da li unosite previše vode ili pak treba da povećate njen unos, znajte da je verovatno u pitanju ovo drugo, jer su slučajevi njenog prekomernog unosa zaista retki. Najbolje je da vodu pijete postepeno i redovno tokom celog dana, a pre nego što osetite žeđ. Osluškujte potrebe svog organizma i preporuke svog izabranog lekara i nećete pogrešiti.