I trudničko i porodiljsko odsustvo, zapravo su vreme posvećeno bebi.
Ono prvo, trudničko, žena provodi u iščekivanju novog člana porodice, pripremajući se za njegov dolazak na svet. Tokom porodiljskog prilagođava se prinovi koja ima svoje potrebe i podrazumeva izmenjene navike osoba oko sebe. Počev od spavanja (verovatno “iseckanog” tokom noći), poseta i primanja gostiju (ne može da se svrati bez najave) do prihoda koji će svakako biti raspoređeni po prioritetima na novi način.
Beba stiže! Vrlo je bitno da prihodi pritiču redovno i da mama, pogotovo posle dolaska iz porodilišta može lakše da isplanira nabavke i kupovinu svih potrepština. U koje spadaju i pelene i još što šta.
Možda će poneki savet ili podsećanje dobro da vam dođe, da na vreme završite administrativne obaveze na poslu u vezi sa dobijanjem nadoknada i odsustvom sa posla. A to znači s radošću nastavite da čekate bebu, ili bebe što da ne, i potom uživate u majčinstvu kada novi član porodice stigne u kuću.
Otvaranje trudničkog bolovanja po preporuci lekara
Iskusnim mamama, onim koje čekaju drugo ili treće dete, uvek je mnogo lakše da se snađu tokom trudnoće i posebno porođaja koji je osetljiv a i vrlo važan događaj. Znaju one i kako otvoriti porodiljsko, koliko benkica i druge opreme bi valjalo pripremiti, mada nisu to obaveze koje je teško premostiti i kada na svet dolazi prvo dete.
Za početak da se podsetimo da se samo zaposlenoj ženi i preduzetnici tokom takozvanog trudničkog bolovanja isplaćuje “naknada zarade tokom privremene sprečenosti za rad usled bolesti i komplikacija u vezi sa trudnoćom”.
To znači da buduća mama po preporuci izabranog ginekologa, koji brine o njenom zdravlju, otvara trudničko bolovanje. Kada – to zavisi od stručne procene ovog specijaliste. Najkasnije 28 dana pre očekivanog datuma za porođaj, ukoliko je zdravlje tudnice u redu. Ukoliko bi dalji rad predstavljao rizik po trudnoću i pojave se okolnosti koje bi moglo da joj ugroze stanje, ona na bolovanje ide i ranije, ali to onda odobrava lekarska komisija. Pogotovo ako je prinuđena, što je retkost ali se događa, da u bolnici ili kod kuće leži i “održava” trudnoću.
Porodiljsko “po osnovu rođenja i nege deteta”…
Iz čije kase se isplaćuje naknada “za bolovanje” trudnice? Za prvih 30 dana sprečenosti za rad. ovu naknadu isplaćuje poslodavac, pa su svojevremeno bile primećene i neke nepravilnosti i uskraćena prava trudnicama.
Već od 31. dana odsustva s posla, bolovanje plaća filijala Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Administracija i službeni rečnik su neminovnost, iako mnogi izbegavaju da period u životu žene kada čeka bebu nazivaju bolovanjem, “da joj ne malerišu”, jer ona u tom periodu ne boluje već uživa u blagoslovenom stanju.
Kada se rodi beba, tokom porodiljskog bolovanja kako je to zvanično definisano, “isplaćuje se naknada po osnovu rođenja i nege deteta”. Naknada zarade “plaća se u visini od sto procenata od zakonske osnovice”, što grubo rečeno znači prosečna plata ostvarena u 12 meseci pre otpočinjanja odsustva.
Pomenuli smo da samo trudnica u radnom odnosu ili trudnica preduzetnica imaju pravo na naknadu dok čeka porođaj i kasnije se oporavlja od porođaja. Ostale vrste angažovanja, poput rada po ugovoru o delu, na privremenim i povremenim poslovima ili na osnovu autorskog ugovora ne omogućavaju trudnici pravo na naknadu zarade.
…može da koristi i otac ukoliko majci tako odgovara
Porodiljsko odsustvo koje zaposlena žena počinje da koristi uoči porođaja traje 12 meseci, za treće i svako naredno dete produžava se na 24 meseca. Zakon o radu, koji određuje dužinu trajanja porodiljskog odsustva, ovaj prekid u poslu deli na dva dela. Prvi deo se naziva porodiljsko odsustvo i vezan je za porođaj i oporavak od porođaja.
Žena može da ga na osnovu nalaza nadležnog lekara i “zdravstvenog organa” kako to govori administracija za lekarsku komisiju, otpočne najranije 45 dana a obavezno 28 dana pre termina za porođaj. Onda porodiljsko odsustvo traje do navršena tri meseca od dolaska bebe na svet. Po isteku porodiljskog odsustva zaposlena žena ima pravo na 365 dana odsustva s posla radi nege deteta od dana kada je otpočela porodiljsko.
Dakle, taj drugi deo odsustva vezan je za negu deteta, a počinje od momenta kada se navrše tri meseca od porođaja, pa s obzirom na ovu činjenicu može da ga koristi i otac deteta umesto majke, što baš nije čest slučaj. Ukoliko recimo ona vodi firmu, radi u stranoj kompaniji ili diplomatskom predstavništvu, pa je zbog poslovnih rezultata bolje da je na poslu.
Prihod u poslednjih 18 meseci garantuje naknadu
Da svodeći kraju priču o pravima budućih mama pomenemo da domaće zakonodavstvo, ipak, omogućava trudnicama i porodiljama da, iako nisu zaposlene za stalno, koriste pravo na naknadu po osnovu rođenja i nege deteta. Ukoliko su prihodovale u poslednjih 18 meseci po bilo kom osnovu i plaćeni su im za to porez i socijalno osiguranje, sve takve majke stiču pravo na naknadu. U proteklim godinama, nažalost, događalo se da te naknade budu mizerne, pa su mame izlazile i na ulicu da protestuju tražeći makar minimalac dok odgajaju tek rođenu bebu.
Međutim, u periodu pre porođaja, trudničko bolovanje je i dalje ostalo rezervisano samo za stalno zaposlene i žene preduzetnice.
I majke koje žive na selu i bave se poljoprivredom mogu da ostvare naknadu po osnovu rođenja i nege deteta. A već pomenute preduzetnice mogu, ukoliko imaju troje i više dece da, ukoliko im obaveze oko deteta i zdravstveno stanje dopuštaju rade u svojoj firmi i godinu dana primaju porodiljsku nadoknadu.
Ukoliko će ovaj tekst korisno poslužiti nekoj trudnici i mami pred porođaj da lakše upotpuni kućni budžet i svoju bebu dočeka srećna i zadovoljna, ostaje nam samo da je u porodilište isprarimo lepim pozdravom i poželimo sreću.