Šta treba da uradite kad vam ispadne plomba?

Ako čitate ovaj vodič onda vam se verovatno desilo da vam jei spala plomba. Ne brinite, to se dešava često, bilo da je uzrok žvakanje tvrde hrane, neka druga trauma na zubu ili je plomba jednostavno previše oslabila. Međutim, ovaj slučaj zahteva brzu intervenciju kako ne biste više oštetili zub i trpeli bolove.

U ovom tekstu ćemo pričati o tome zašto plombe ispadaju, kao i o tome šta možete da preduzmete pre posete zubaru kako biste sebi malo olakšali ovu neugodnu situaciju.

Zašto plombe ispadaju?

Iako se zubari trude da plombe ostanu na mestu čvrsto i dugo, može se desiti da plomba popusti i ispadne. Neki od najčešćih razloga su:

  • Prejako žvakanje hrane, pogotovo tvrde hrane što stvara traumu na zubu
  • Stvaranje kamenca na zubu i karijesa oko plombe koji jede ostatak zuba koji je trebalo da je drži na mestu
  • Lomljenje ili bilo kakvo oštećenje tog zuba
  • Hemijske reakcije koje oslabljuju vezu između plombe i zuba

Koji god razlog da je u pitanju, ukoliko ste oštetili plombu ili vam je ona ispala, morate posetiti zubara što hitnije jer plomba na zubu mora biti postavljena kako ne bi došlo do još većih kvarova. Ukoliko nemate plombu na mestu gde je nekada bila, rizikujete da vam ostaci hrane oštete zubni nerv i dovedu do većih komplikacija.

Šta da radite ako vas boli zub?

Ukoliko vam je ispala plomba i zub počne da vas boli, hitno se obratite zubaru. Nije čudno što zub bez zaštite kreće da boli – on je izložen spoljašnjim faktorima poput hrane, hladne vode, hladnog vazduha i tako dalje. Samim tim, kad vam ispadne plomba, vi zapravo imate malu otvorenu ranu u ustima.

Ako vas zub boli, možete trenutno sanirati bol analgeticima, ali treba se što pre obratiti svom stomatologu da ne bi došlo do daljih komplikacija.

Ispala vam je plomba a zub vas ne boli

Ovaj scenario zvuči dosta bolje, bar zato što ne morate da sanirate bolove i jurite kod zubara, međutim i dalje morate imati u vidu da je vaš zub znatno oslabljen ako mu je ispala plomba.

Dok ne dobijete novu plombu možete pratiti sledeće savete:

  • Nemojte jesti lepljivu i tvrdu hranu kako se ne bi neki ostaci zadržali u zubu i pravili probleme
  • Pokušajte da jedete samo meku hranu i to na drugoj strani
  • Obavezno perite zube posle svakog obroka i pažljivo četkajte zub na kome je ispala plomba

Pošto je mesto na kom je ispala plomba sada izloženo bakterijama i ostacima hrane, pozovite svog stomatologa i zakažite termin za proveru. Ukoliko vam je ispao samo deo plombe, oni će to proceniti i zameniti samo neophodni deo.

Koje korake preduzeti kad vam ispadne plomba?

Ovo je situacija koja može svakoga zadesiti, iako se češće dešava deci nego odraslima. S obzirom na to, stomatolozi i zubari su opremljeni za svaki mogući slučaj ispadanja plombe, te možete zakazati termin za posetu čim vam se desi ovakva situacija.

Prvo ne zaboravite da isperete zub vodom čim primetite da vam je ispala plomba i operite zube pažljivo. Izbegavajte da jedete na toj strani, a ukoliko odmah počne da vas boli možete uzeti neki od analgetika koji se izdaju i bez recepta.

U dobrim stomatološkim ordinacijama će vas pregledati kako bi utvrdili tačan uzrok ispadanja plombe i ako je slučaj da vam se zub pokvario, imate karijes ili nešto drugo – odmah će početi sa lečenjem kako bi sprečili da ispadanje plombe nastavi da se dešava.

Nakon što dobijete tretman tog zuba (ukoliko je potrebno), spremni ste za postavljanje nove plombe, ili novog dela plombe. Cena plombe zavisi od toga koliko je oštećena prethodna plomba, da li treba da se menja cela ili samo njen deo.

Ukoliko vam se desi da vam plomba ispadne, ali i ako samo želite da proverite opšte stanje zuba, posetite proverenu stomatološku kliniku u kojoj ćete dobiti kompletan tretman i prevenirati sve moguće probleme sa svojim zubima.

Najnoviji tekstovi