Ovih 8 navika su put do bujne kose

Loši dani sa kosom nisu šala, jer nisu naša uobrazilja i stvarno se dešavaju. Čak 74% žena tvrdi da imaju manje samopouzdanja onih dana kada im je kosa grozna ili je bar one tako vide. Kada je kosa u dobrom stanju, zdrava, jaka i bujna ona nesumnjivo izgleda bolje, oblikuje se lakše i manji su izgledi da ćete često imati loš dan.

Izazova koje treba prevazići sa kosom je zaista puno: krajevi su vam stalno suvi, pucaju i cvetaju, kosa se tada teško oblikuje u željenu frizuru. Tu su i suvoća kose, opuštena kosa koja visi bez živosti, ispucala i kosa koja se lako mrsi. I poslednje, mada možda najvažnije, prekomerno opadanje kose i njen slab rast.

Pored svih ovih izazova koje sa svojom kosom morate prevazići, zdrava bujna kosa je pravi dragulj. Naučite kako da ga zadobijete i sačuvate. Na žalost, ne postoji prečica do blistave bujne kose koja baš, baš  retko ima loš dan. Ali ako odvojite neko vreme da ojačate i na pravi način odnegujete kosu, videćete da je vredelo truda. Ono još  vrednije, te dobre navike ćete usvojiti i sačuvati zauvek.

Male izmene u vašoj rutini sa kosom mogu učiniti veliku razliku. Bujna kosa ne zahteva veliki napor već veliku posvećenost. Po savetu poznatih holivudskih frizera koji se brinu o kosi žena na koje bismo rado ličili, izdvojili smo ovde 8 navika ili savete koje biste mogli usvojiti ako želite da vaša kosa uvek bude bujna.

#1 Očešljajte kosu pre nego što odete pod tuš

Bez obzira da li vam je kosa ravna ili kovrdžava, potrebno vam je svega 60 sekundi da je razmrsite. Mokra kosa je mnogo osetljivija na oštećenja, zato uvek iščetkajte zamršena mesta pre no što operete kosu. Kasnije, nakon pranja će to biti nemoguće učiniti bez oštećenja i pucanja vlasi.

Dodatna korist je što se četkanjem suve kose prirodni sebum ravnomerno raspoređuje od korena pa sve do krajeva kose. Ma koliko mislili da je ta masnoća samo napast koju treba ukloniti šamponiranjem, taj sebum na vlasima će ih bar malo zaštititi od sastojaka šampona koji je isušuju i oštećuju kao i od pretople vode.

Nakon pranja kosa će vam biti mekana i spremna za oblikovanje.

#2 Pažljivo sa regeneratorom

Osim ako je kosa baš duga, kap veličine novčića je sasvim dovoljna količina regeneratora za najveći broj frizura i svaku teksturu kose. Regenerator prvo nanesite od sredine vlasi do krajeva. Tek nakon toga rasporedite malo regeneratora i na gornji deo kose idući ka vlasištu.

Važno je da se uverite da ste i vlasište hidrirali. Ostavite regenerator da deluje 1 minut čak i kada vam se žuri, nakon toga ispirajte.

Neretko ćete naći preporuku da se regenerator ne stavlja na prva 2cm kose do glave. Da se kosa ne bi mastila i da se folikuli ne bi zapušili i slično. Ukoliko je kosa tanka i slaba ili sklona da se brzo masti ispoštujte i ovaj savet. Regenerator iz korena slabu kosu oteža i još više opusti. Jača, gusta i suva kosa voli regenerator od korena.

Ključ je samo u temeljnom ispiranju koga nikad nije dovoljno. Temeljno ispiranje i šampona i regeneratora će obezbediti da vam na kosi i vlasištu ne ostane ni traga hemikalija koje bi tamo pravile štetu do sledećeg pranja kose.

#3 Odvojite vreme za masku za kosu

Maske za kosu su više nego vredno sredstvo na putu do bujne kose. Okruženje u kome živimo ali i moda i navike vezane za održavanje kose je oštećuju na mnogo načina. Agresivni šamponi, farbe za kosu, blajhanje i vreli stajleri nisu prijatelji kose. Oni oštećuju površinski omotač vlasi i isušuju kosu.

Životno okruženje u velikim gradovima podrazumeva svakodnevnu izloženost izduvnim gasovima, smogu, kao i boravak u zatvorenim pregrejanim prostorijama. Kako biste vlasi održavali optimalno hidriranim, a time i otpornijim na oštećenja, poželjna je hidrirajuća maska za kosu najmanje jednom nedeljno.

Kao što svaka ličnost ima svoje specifične potrebe, tako se i maska za kosu bira na osnovu specifičnih potreba vašeg tipa kose, ali i problema koji treba rešiti.

Masku za kosu možete napraviti sami od sastojaka koje već imate u vašoj kućnoj kuhinji  ili možete kupiti gotovu masku. Kod pravljenih maski valja poštovati neka osnovna pravila o delovanju pojedinih sastojaka. Na primer, jaje je čest sastojak domaćih maski za kosu. Belanac je za masnu kosu dok žumanac hidrira i popravlja suvu kosu. Istražite malo, dostupno je pregršt recepata za domaće maske.

Sa kupovnim maskama je lakše. Na svakoj od njih je naznačeno za koji tip i koji problem sa kosom su namenjene. Pakuju se u velika pakovanja i trajaće vam dugo. Uz to postoje i maske za kosu u kesicama za jednu upotrebu. One su podesne jer možete da isprobate da li vam određena maska odgovara pre no što kupite veliko pakovanje.

Nakon maske kosa je mekana, svilena, ima lepši sjaj, lepo se oblikuje a frizura je postojanija.

#4 Šampon za bujnu kosu

Šampon za kosu je odavno postao mnogo više od običnog sredstva za uklanjanje nečistoća sa vlasi i kože glave. Šamponi su kreirani za potrebe suve ili masne kose, za kovrdžave ili ravne vlasi. Svaki preparat ima neki dodatni efekat u vidu intenzivnijeg sjaja, zaštite boje na farbanoj kosi, davanja većeg volumena, ispravljanja kose i slično.

Izbor pravog šampona rešava i ozbiljnije probleme poput peruti. Šampon protiv opadanja kose je bio i ostao najtraženiji i skoro da nema osobe koja u jednom momentu neće potražiti baš jedan takav proizvod.

Pravilo je da šamon za kosu birate prema tipu kose i vašim specifičnim potrebama kao što je svakodnevno pranje na primer. Međutim, jedan mnogo važniji kriterijum u izboru šampona može biti karika koja nedostaje na putu do bujne kose, a to je sastav šampona. Ukoliko ste do sada samo obraćali pažnju na ime brenda i dodatne efekte šampona, miris ili cenu, vreme je da počnete sa pažljivim proučavanjem od čega je napravljen.

Nakon dugogodišnjeg monopola gomile hemikalija u kozmetičkim preparatima, nauka je došla do saznanja o njihovoj štetnosti. Sulfati koji su do skora bili osnovni sastojak šampona, sapuna i kupki izbacuju se iz higijenskih preparata jer isušuju kosu i kožu i imaju još pregršt negetivnih efekata. Izbacuju se i veštački konzervansi, parfemi i boje.

Prirodni šamponi za kosu ne sadrže sulfate i parabene, veštačke mirise i druge agresivne hemikalije. Peru isto tako dobro kao i oni sa obilnom penom i jakim mirisom. Sadrže prirodna eterična ulja koja neguju i leče kosu i kože glave. Sadrže brojne bioaktivne materije dobijene iz prirodnih resursa. Ne isušuju i ne oštećuju kosu. Pospešuju rast kose, vraćaju joj volumen, sprečavaju opadanje.

Prirodne šampone takođe možete birati u skladu sa određenim problemom koji želite rešiti. Generalno, prirodni šamponi nisu toliko usko fokusirani svojim dejstvom na samo jedan tip kose i problema kao konvencionalni. Prirodni šampon za kosu treba da bude vaše polazište jednom kada odlučite da se izborite za zdravu bujnu kosu koja odoleva svim izazovima današnjeg načina života i modnih trendova koji joj ne idu na ruku.

#5 Zaštita kose od sunca

Velika većina nas zaboravlja na potrebu zaštite kose od sunca. Na žalost, šeširi i marame odavno su demode i više su izuzetak nego pravilo. Ipak, kosa isto kao i koža strada od prekomernog izlaganja suncu. UV zraci prodiru duboko u strukturu vlasi i tamo prave ozbiljna oštećenja. U letnjim mesecima, kada se dosta boravi na otvorenom i nakon letovanja, boja izbledi, kosa postaje suva i lako lomljiva. Frizuru je gotovo nemoguće oblikovati.

Postoje sprejevi sa SP faktorima koji štite kosu od visokog UV indeksa. Na plaži kosu možete zaštititi i tako što ćete je natopiti običnim maslinovim uljem koje ima efekat kao prirodni SPF. Šešir, kačket, marama, su odlična zaštita. Stvorite naviku da ih nosite kada ste duže na suncu.

#6 Prirodno sušenje kose

Kosa nema mehanizam da vam bolom pokaže kada ste preterali radeći stvari koje joj ne prijaju.

Istovremeno, struktura vlasi nije od prirode data da izdrži svakodnevno izlaganje vrelini.

Razmislite o načinima za stilizovanje kose koji isključuju vrelinu fena. Opskrbite se viklerima različitih debljina, naučite argentinsko ispravljanje kose ili je prosto pustite da se sama prirodno osuši ukoliko je blago talasasta. Bar povremeno kosi treba priuštiti pauzu od vreline fena. Onda kada to nije moguće, fen treba da bude odmaknut od kose najmanje 20 cm i podešen na srednju temperaturu.

Isprobajte sušenje kose fenom podešenjim na hladan vazduh.

#7 Recite ne vrelim stajlerima

Od vreline fena jedino je gora vrela pegla za kosu. Ispeglana kosa je ultra moderna i ultra oštećena. Nikada ne bismo ispeglali bore na licu peglom. Ukoliko želite bujnu kosu nemojte je peglati. Pre ili kasnije shvatićete da je šišanje jedino rešenje za kosu koja je izgorela peglanjem i opet ćete biti na početku priče o bujnoj kosi.

#8 Oprezno sa farbanjem kose

Koliko god da ste izabrali blagu prirodnu farbu, ona isušuje i oštećuje kosu. Ne menjajte često boju kose. Kada ste jednom odabrali željenu nijansu, moći ćete ubuduće farbati samo izrastak. Predomišljanje oko boje podrazumeva često apliciranje boje na celu dužinu. Kosa postaje isušena, krta i lomljiva. Razmislite o prirodnim načinima za nijansiranje kose.

Vidljivi deo kose predstavlja tkivo koje je već mrtvo. Tim pre budite nežni sa kosom na što više načina jer njene ćelije više nemaju načina da se prirodno regenerišu bez vaše pomoći. Negujte je izdašno i ponašajte se pažljivo prema kosi, kako izborom kozmetike za kosu tako i nepristajanjem po svaku cenu na diktat trenutne mode koja nije naklonjena bujnoj kosi.

Najnoviji tekstovi