Ortopedska pomagala kao pravi saveznik u oporavku

Telesne povrede koje nastaju usled fizičke aktivnosti ili saobraćajnih nezgoda umnogome otežavaju naš svakodnevni život. Fizičko stanje u kom se nađemo negativno utiče i na naše mentalno, odnosno psihičko stanje.

Kako bismo u takvoj situaciji, olakšali naše svakodnevno funkcionisanje, ubrzali oporavak, i ublažili posledice povrede na naše psihičko stanje okrećemo se ortopedskim pomagalima. Ortopedska pomagala su i dalje naš najpouzdaniji saveznik i najefikasnije sredstvo za oporavak nakon povrede. Stoga je nastavak teksta posvećen upravo njima. Otkrijte koje sve vrste ortopedskih pomagala postoje, njihovu namenu kao i cene.

Šta su ortopedska pomagala i njihova dostupnost?

Ortopedska pomagala cene su tehničke sprave koje služe uspostavljanju i popravljanju oštećenja lokomotornog sistema, korekciji estetskih nedostataka tela i pružaju pomoć invalidnim licima i obaljanju fizioloških pokreta i kretanju.

Licima koja su imala potrebu za ortopdeskim pomagalima, do skoro je problem bio nabavka pomagala. Osnovna pomagala su bila dostupna širom zemlje, ali ona kompleksnija su bila rezervisana pretežno za veće gradove.

Danas je ponuda znatno bogatija, mreža prodavnica šira, pa su generalno dostupnija i kompleksna ortopedska pomagala. Beograd, Niš, Subotica se mogu pohvaliti dobrom i raznovrsnom ponudom, a ponuda se širi i na manje gradove.

Vrste ortopedskih pomagala i cene

U nastavku ćemo videti koje su sve vrste ortopedskih pomagala kod nas najtraženije i u kojim situacijama se koriste ta ortopedska pomagala. Cene ovih pomagala je takođe stavka koja će biti razmotrena.

Proteza

Proteza je verovatno najpoznatije ortopedsko pomagalo. Proteza predstavlja pomagalo, koja treba da funkcionalno, ali i estetski nadomeste deo tela koji nedostaje, najčešće nedostajući ud ili deo uda (ekstremiteta).

Vidimo da je funkcija proteze i estetska, koja vrlo često nije manje značajna od funkcionalne. Dakle, proteza bi u smislu izgleda trebalo da zameni ekstremitet i to na način da deluje što prirodnije.

Štapovi i štake

Štapovi i štake su, pored proteza, sigurno najpoznatija ortopedska pomagala. Pored toga što su najpoznatija, radi se i o najčešće upotrebljavanim pomagalima.

Štake se kao pomagalo koriste umesto štapova jer pružaju bolje rasterećenje nego štapovi. Mogu biti podlakatne ili potpazušne. Kad je god to moguće preporučuje se primena podlakatnih štaka. Podlaktne štake su inače i jeftinije i njhova cena se pretežno kreće oko 2.500 dinara, dok podpazušne dostužu cebu i od blizu 4.000 dinara.

Štapovi su s pomagala, od drveta, metala, plastike ili kombinacije ovih materijala, koja omogućavaju lakše kretanje. Najčešće indikacije za upotrebu štapova su zbog starost, uvećana težina, blaža povreda. Najčešće se upotrebljavaju štapovi sa jednim krakom, međutim i slučaju da je kretanje otežano u znatnoj meri, upotrebljavaju se štapovi sa tri ili četiri kraka, koji pružaju znatno pouzdaniji oslonac.

Štapovi se nose se uvek u suprotnoj ruci od bolesne noge. Štapovi bi trebalo da budu prilagođeni visini pacijenta, pa su tako iz tog razloga, izrađeni štapovi sa podesivom visinom. Ovi štapovi se izrađuju uglavnom od aluminijuma kako bi bili lagani.

Štapovi spadaju jeftinija ortopedska pomagala. Njihova cena se kreće od 2.000 do 3.500 dinara, gde su najjeftiniji štapovi sa jednim kratom.

U slučaju posebno otežanih kretanja, najčešće kod starijih osoba, za kretanje se mogu koristiti hodalice. Izrađene od aluminijuma, sa četiri kraka, hodalice pružaju potpunu stabilnost prilikom kretanja.

Ortopedske cipele i ulošci

Ortopedske cipele su specijalno dizajnirana i po meri bolesnika izrađena medicinska obuća koja se primenjuje kod bolesti ili deformiteta stopala. U ovom slučaju pacijenti ne mogu da koriste klasičnu, konefekcijsku obuću, pa se za njih izrađuje ortopedska cipela, prema njihovom otisku stopala.

Kada je reč o cenama ortopedske obuće ona se kreće u cenovnom rangu konfekcijske obuće. S obzirom na to da se u najvećem broju slučajeva izrađuju po meri i potrebama lica, to u velikoj meri utiče na cenu.

Ortopedski ulošci služe za korekciju spuštenog svoda stopala. Smanjeno kretanje, neprikladna obuća, hod i sportovi na tvrdim podlogama, povećano opterećenje na radu, samo su neki od uzroka mikrotrauma, kojima je izloženo naše stopalo. Iako u početku zanemarljive, ove povrede se mogu preneti sa stopala na kolena, kukove i kičmu te tako uzrokovati ozbiljnije probleme.

Najčešće indikacije za primenu uložaka su: ravno stopalo, udubljeno stopalo, sportske aktivnosti, dijabetesno stopalo, bolnost prednjeg dela stopala.

Invalidska kolica

Invalidska kolica su specijalno konstruisana kolica na mehanički ili električni pogon koja su namenjena nepokretnim bolesnicima koji nemaju mogućnost hodanja zbog prirode bolesti. Kod očuvanih pokreta ruku bolesnicima se propisuju kolica na mehanički pogon, a kod kvadriplegije kolica na motorni pofon, čije upravljanje se vrši pomoću udaha ili na komandu izdatu glasom.

Cena invalidskih kolica zavisi, pre svega, od toga da li se radi o mehaničkim ili električnim. Tako se cena mehaničkih invalidskih kolica kreće, od 20.000 dinara, a pojedini modeli dostižu cene i od 1000 evra. Kada je reč o električnim invalidskim kolicima, njihova cena j znatno viša, i kreće od 180.000 dinara i dostiže i cenu i od preko 400.000 dinara.

Ovo je bio naš vodič kroz ponudu i cene ortopedskih pomagala. Nadamo se da vam je bio od pomoći!

Najnoviji tekstovi

EdukacijaPosao

Nekoliko saveta za povećanje profita vašeg biznisa

Vođenje uspešnog posla zahteva strateško planiranje, prilagodljivost i duboko razumevanje tržišta na kojem poslujete. Iako ne postoji univerzalno rešenje koje ...
Dobre stvari

Finansijska strategija u sportu: Kako klubovi upravljaju budžetom

Finansijsko upravljanje je ključno za uspeh sportskih klubova, bilo da se radi o malim lokalnim timovima ili velikim međunarodnim organizacijama. ...