Losioni za telo i drugi preparati za negu osetljive kože

krema-za-ruke-losion-nega

Koža je najveći organ ljudskog tela i najizloženiji spoljnim uticajima. Bez obzira na to da li imate masnu, suvu, normalnu ili kombinovanu kožu, u nekom trenutku može se razviti povećana osetljivost. Kod osetljive kože aktivnost enzima je oslabljena, dolazi do gubitka tečnosti i narušavanja prirodne ravnoteže. Zato nega osetljive kože zahteva posebnu pažnju.

Prirodni preparati, veganski proizvodi, ali i proizvodi koji sadrže supstance koje pozitivno utiču na procese u koži dobro su rešenje za negu. Kako da znate da je vaša koža osetljiva, koja su pravila za njenu negu i šta losioni za telo i drugi preparati treba da sadrže kako bi bili poželjni za korišćenje, saznaćete u nastavku teksta. 

Glavne odlike osetljive kože

Koža ima funkciju da vrši regulisanje nivoa vlage i štiti telo od negativnih uticaja spoljašnje sredine. Kada je aktivnost enzima dovoljna, za kožu kažemo da je zdrava. Čim oslabi aktivnost enzima, povećava se transepidermalni gubitak vlage što vodi ka preosetljivosti nervnih završetaka u koži. Tada kažemo da je koža osetljiva. Glavni faktori koji utiču na reakcije osetljive kože su podeljeni u dve kategorije: spoljašnje i unutrašnje. U spoljašnje faktore spadaju hladnoća, vetar, UV zračenje, parfemi, šminka i određeni kozmetički proizvodi koji sadrže nepoželjne supstance. Stres, neki lekovi i disbalans hormona su unutrašnji faktori koji utiču na osetljivu kožu. 

Pixabay.com

Glavne odlike osetljive kože su perutanje, crvenilo, oticanje, hrapavost, osećaj peckanja i zatezanja, svrab itd. Na rukama, nogama, dekolteu, ramenima, laktovima, listovima i kolenima, osetljivost se može pokrenuti tuširanjem vrućom vodom, nedovoljno blagim proizvodima za negu tela i znojenjem tokom sportskih aktivnosti. Zato je važno da se koriste adekvatni losioni za telo. Kada saznate koja su pravila za negu osetljive kože, videćete i koje sastojke treba da sadrže preparati za negu kože. 

Pravila za negu osetljive kože

Kako bi vaša koža izgledala lepo i zdravo, morate ispoštovati proceduru za adekvatnu negu. Kada je reč o osetljivoj koži, prvi korak je čišćenje. Ukoliko treba da skinete šminku sa lica, koristite blaga mleka ili micelarnu vodu. Ovi proizvodi su formulisani sa najblažim surfaktantima i obogaćeni umirujućim sastojcima kao što su ekstrakti kamilice i nevena, kokosovo ulje ili pantenol. Izbegavajte klasične sapune, jer oni dodatno isušuju kožu, odnosno smanjuju aktivnost enzima. Poznato je da se sulfati često koriste u kozmetičkim proizvodima kao što su gelovi za tuširanje, pilinzi, šamponi za kosu, balzami, gelovi za čišćenje lica, tečni sapuni za ruke, sredstva za ličnu higijenu, paste za zube. Efikasni su u čišćenju, stvaraju penu i lako se ispiraju. Međutim, natrijum lauril sulfat najčešće prouzrokuje efekat isušivanja i iritacije kože prilikom pranja. Savetuje se da izbegavate proizvode koji sadrže ovaj sastojak. 

Nakon čišćenja treba se posvetiti nezi i regeneraciji osetljive kože. U tom slučaju treba koristiti proizvode sa oznakom for sensitive skin i proizvode koji imaju umirujući efekat sa naznakom calming effect na primer. Za naprednu negu kože koriste se serumi za lice, losioni za telo ili maske za umirivanje kože. Daju brze rezultate, a dobri su kao tretmani nakon dužeg izlaganja suncu ili izuzetnoj hladnoći, posle depilacije ili laserske epilacije i sl. 

Koje sastojke treba da sadrže losioni za telo i drugi preparati za negu osetljive kože?

Kozmetička industrija u svojim proizvodima koristi parabene, veštačke boje i mirise, kao i silikone. Na osnovu nekih istraživanja došlo se i do podataka da parabeni uzrokuju određene promene i upale kože.  Silikoni se zadržavaju na površini kose ili kože, što dovodi do iritacija. Zato, ukoliko imate osetljivu kožu, izbegavajte proizvode koji sadrže ove sastojke. Veliki izbor kvalitetnih proizvoda imate na sajtu “The Body Shop” ili u njihovim prodavnicama u Beogradu, Novom Sadu i Nišu.

Pixabay.com

Ono što je poželjno da sadrže losioni za telo i drugi preparati za negu osetljive kože su: biljni ekstrakti (naročito ekstrakt kamilice i cveta nevena), biljna ulja, biljni puteri, beta glukani, vitamini itd. Biljni ekstrakti koji imaju protivupalni efekat nalaze se u sastavu svih preparata za negu osetljive kože. Preporučljivo je da ih koriste bebe, deca i trudnice. Biljna ulja kao što su ulje žutog noćurka, malina, kupina umiruju i hidriraju kožu, čineći je mekom i glatkom. Isti efekat proizvode i biljni puteri. Za jačanje imuniteta kože u proizvodima se koriste beta glukani, dok se za jačanje zaštitnog sloja kože koristi vitamin F. Vitamin B3 je antioksidant koji utiče na smanjeno lučenje masnoća i povećanje proizvodnje kolagena. Vraća koži sjaj, hidrira je, smanjuje hiperpigmentaciju i nastanak bubuljica i akni. U poslednje vreme sve popularniji sastojak proizvoda za negu kože je retinol. Povećava regeneraciju ćelija i odličan je “borac” protiv starenja. 

Najnoviji tekstovi

EdukacijaLepota

Saveti za manikir kod kuće: Koji proizvodi vam zaista trebaju?

U današnjem ubrzanom svetu, mnogi od nas biraju da negu svojih noktiju obavljaju kod kuće. Ne samo da to može ...
Dobre stvariPosao

Poliacetal POM – Revolucija u plastici sa Izoplastikom

Poliacetal POM (polioximetilen) predstavlja jednu od najznačajnijih inovacija u svetu plastike, koja se koristi u raznim industrijama. Ovaj materijal je ...