U reklamama ćete čuti da je dovoljno samo da nabavite sistem video nadzora i više nikada nećete morati da brinete o bezbednosti svog doma. Budno oko kamere za video nadzor će zabeležiti svaku sumnjivu aktivnost, a pohranjeni materijal će predstavljati neoborivi dokaz na sudu. Jasno je – ako kamera “uhvati” počinioca, teško je naći argumente protiv takvog dokaza.
Međutim, stručnjaci za sigurnost prostora ističu da nije dovoljno samo nabaviti opremu – važno je i kakvu i koju opremu nabavljamo i kako je pozicioniramo. Oprema niskog kvaliteta koja je postavljena bez ikakvog plana i razumevanja neće doneti željene rezultate. Sve svoje nade ćemo položiti u sistem video nadzora, a kada do krađe ili provale dođe, bićemo suočeni s mutnim i zrnastim snimcima, koji možda nisu ni zabeležili sumnjivu aktivnost!
Na koje sve probleme možemo naići kada pokušamo da iskoristimo video snimke kao dokaz tokom policijske istage?
Dokazi su van vidnog polja kamere
Nažalost, često se dešava da se kamere za video nadzor instaliraju nasumično, bez prethodne bezbednosne analize, kojom se tačno definiše kakvu kameru bi trebalo pozicionirati pod kojim uglom.
Nepravilno pozicioniranje kamere predstavlja veliki problem za istražitelje. Sumnjiva lica uopšte nisu uhvaćena kamerom ili je snimak mutan i neupotrebljiv jer nedostaju bilo kakve korisne i vredne informacije. Dobar primer su kamere postavljene u prodavnicima, iznad pulta. Kamera snima od gore, što bi značilo da svaki kriminalac može jednostavno zaštiti svoj identitet tako što će staviti kapu. Generalno, ljudi koji nose kapu neće biti sumnjivi okolini, što znači da će lopov moći opušteno da napusti objekat, zajedno sa svojim “plenom”.
PTZ kamera propušta trenutak
PTZ kamere su danas veoma popularne, ali mogu zadati glavobolju istražiteljima. Naime, dešava se da ove kamere jednostavno propuste krucijalan trenutak jer se već u sledećoj sekundi prebacuju na novi kadar. Primera radi, u jednom trenutku se vidi kradljivac bicikla, a već u sledećem nam kamera prikazuje potpuno drugi ugao. U međuvremenu je bicikl davno otuđen, a postupak ipak nije zabeležen.
Za beleženje sumnjivih aktivnosti koje traju samo minut ili dva, statične multisenzorske ili panoramske kamere će dati mnogo bolje rezultate. Nijedan sekund neće biti izgubljen, a lakše se može i dokazati da materijal dolazi s jednog pouzdanog uređaja i da njime nije manipulisano.
Snimak lošeg kvaliteta
Iako pri kupovini televizora ne želimo ni da čujemo za rezoluciju nižu od 4K ili 8K, kvalitet snimaka video nadzora koji dolaze u ruke istražitelja, daleko su ispod ovih zahteva. Zrnasti i mutni snimci neće dozvoliti da se uoče detalji kao što su crte lica ili registarske oznake. Većina provalnika “napada” tokom noći. Ako kamera nije opremljena za rad u mraku, snimak će biti praktično neupotrebljiv.
Full HD ili 4K snimci će istažiteljima pružiti priliku da otkriju važne detalje, ali i da primene najsavremenije AI analitičke aplikacije, koje se mogu koristiti isključivo u radu s visokokvalitetnim snimcima.
Gubitak detalja između frejmova
Istražiteljima često problem prave stariji sistemi video nadzora koji ne mogu podržati više frekvencije frejmova. Problem može nastati čak i ako je instaliran moderan sistem video nadzora, ali korisnik ili instalater podese sistem ispod 60 frejmova u sekundi (fps), kako bi uštedeli prostor za skladištenje.
Primera radi, ako 4K kamera hvata veoma detaljan video, ali u 5 fps, automobil u pokretu će biti praktično nemoguće identifikovati. Ukoliko je cilj da se snimak video nadzora koristi u svrhu identifikacije, frekvencija nikada ne bi smela da padne niže od 15 fps. Za identifikaciju vozila u pokretu, potrebno je minimum 25 fps.
Tačnost vremena i datuma
Kada se digitalni podaci razmatraju kao dokaz tokom sudskog postupka, tačnost ponuđenih informacija se detaljno istražuje. Za početak, važno je nedvosmisleno utvrditi da se određeni događaj desio baš u vreme koje je naznačeno na snimku. Čak i najmanja odstupanja će dozvoliti optuženom da se pobuni i pozove na upitnost informacija.
S tim u vezi, nepravilno podešavanje kamere kada su datum i vreme u pitanju, može vas koštati dosta novca i živaca. Dešava se i da kamera nije podešena tako da automatski ažurira prelazak s letnjeg na zimsko računanje vremena i obratno. Takođe, dešava se da se tokom instaliranja podaci s kalendara na kameri ne sinhronizuju s podacima na uređaju za snimanje.
Sledeći put kad čujete da su snimci kamera za video nadzor neoborivi dokaz na sudu, imajte na umu da se prethodno pažnja mora posvetiti izboru kamere, instalaciji i pozicioniranju. Najskuplja oprema za video nadzor neće biti korisna ako se pravilno ne istalira i ne podesi. Prilikom kupovine opreme za video nadzor, obavezno se posavetujte sa stručnjacima. Iznesite svoje želje, potrebe i raspoloživi budžet, pa ćete zajedničkim snagama sigurno pronaći najbolje rešenje.