Kada se radi o opremanju teretnih vozila, važno je da imate pravu opremu koja će vam omogućiti da efikasno obavljate svoj posao. Bez obzira da li ste profesionalni vozač kamiona ili vlasnik preduzeća, kvalitetna oprema je ključna za olakšavanje vašeg rada i očuvanje vaše bezbednosti.
U ovom tekstu, razmotrićemo neke od najvažnijih stvari koje treba imati na umu prilikom opremanja teretnih vozila. Bilo da je reč o sigurnosnoj opremi, alatima ili dodatnoj opremi za povećanje kapaciteta vašeg vozila, pružićemo vam sve potrebne informacije.
Rezervna oprema
Za početak, na put nikada ne treba kretati bez rezervne opreme. Šta ako se desi da vam pukne guma? Šta ako vam se isprazni akumulator? Šta ako vam pregore svećice? Na svako “šta ako” trebalo bi da imate spremno rešenje. Ovo posebno važi za duža putovanja gde se delovi teretnog vozila brže troše i šansa da vam rezervni delovi zatrebaju se povećava.
Trudite se da birate kvalitetne delove kao što su na primer rezervni delovi Tehno PS promet distributera koji će vam trajati što je duže moguće.
Neki od rezervnih delova koje bi svako teretno vozilo trebalo da ima jesu: rezervni točak, sijalice za farove, svećice, kočioni diskovi itd. Rezervna oprema obezbediće maksimalnu bezbednost vas i ostalih učesnika saobraćaja.
Obavezna oprema
Nakon što ste obezbedili rezervnu opremu koja može da vam zatreba u nepredviđenim situacijama, treba se fokusirati na opremu koja je zakonom propisana kao obavezna. Ukoliko putujete u inostranstvo istražite i propose zemalja koje posećujete kako biste stanje u vašem vozilu uskladili sa njima.
U obaveznu opremu spadaju:
- Rezervni točak – mora postojati u svim motornim i priključnim vozilima. Pneumatik na rezervnom točku mora biti istih dimenzija i nosivosti kao pneumatici koji se koriste na vozilu.
- Aparat za gašenje požara – Prenosni aparat za gašenje početnih požara, sa važećim dokazom o ispravnosti u skladu sa preporukom proizvođača, mora postojati i biti postavljen na dostupnom mestu, tako da se u slučaju požara moće upotrebiti u motornim vozilima.
- Sigurnosni trougao – dva sigurnosna trougla moraju postojati u teretnom vozilu kada vuče priključno vozilo
- Oprema za pružanje prve pomoći – mora postojati u svim motornim vozilima
- Klinasti podmetači – dva klinasta podmetača moraju postojati na vidnom mestu u motornim i priključnim vozilima, čija najveća dozvoljena masa prelazi 5 t
- Svetloodbojni prsluk – mora se nalaziti u putničkom, teretnom vozilu ili u autobusu
- Zimska oprema – osim za vozila L kategorije ona podrazumeva: pneumatike za zimsku upotrebu, lance odnosno druge uređaje za povećanje trakcije na najmanje dva pogonska točka, za vozila kategorija M2, M3 i N (teretna vozila) – obavezan deo zimske opreme je i lopata osim vozila koja učestvuju u javnom gradskom prevozu
Set alata
Imati set alata u vašem vozilu može da bude veoma značajno. Ovo će vam dobro doći kod sitnih, ali i kod većih kvarova. Neki od osnovnih alata koji bi trebalo da se nađu u vašem teretnom vozilu jesu:
- Set ključeva – imajte set ključeva različitih veličina kako biste mogli da popravite ili zamenite delove kamiona po potrebi.
- Ključ za točkove – ovo je ključni alat koji će vam omogućiti da brzo i efikasno zamenite točak ukoliko vam se dogodi probušena guma.
- Pumpe za vazduh – Nosite mini kompresor kako biste mogli da napumpate gume kamiona ili drugih vozila kada je to potrebno.
Dodatna oprema
Dodatna oprema može vam pomoći da povećate kapacitet svog kamiona, unapredite njegovu funkcionalnost i pruži vam udobnost tokom vožnje. Evo nekoliko predloga za dodatnu opremu koju možete razmotriti:
- Krovni nosači – ukoliko često prevozite teret poput bicikala, kajaka ili sportske opreme, krovni nosači vam mogu omogućiti da efikasno iskoristite prostor
- Kamera za vožnju unazad – ovaj dodatak može biti od velike pomoći prilikom parkiranja i manevrisanja kamionom unazad. Pomaže vam da pravilno parkirate i sprečite eventualne sudare
- Kabinski krevet – ukoliko provodite dosta vremena na putu, kabinski krevet može vam omogućiti da se odmorite i osvežite tokom dužih vožnji. To je posebno korisno za profesionalne vozače
- Vetrobranska zaštita – vetrobranska zaštita može vam pomoći da smanjite buku vetra i refleksiju sunčeve svetlosti tokom vožnje, čime ćete poboljšati ukupno iskustvo vožnje.
- Kvalitetan audio sistem – ovo će učiniti doživljaj vožnje daleko zabavnijim i manje monotonim, a to je veoma bitno kada su u pitanju duge vožnje. Takođe, pomoći će vam da ostanete razbuđeni i izbegnete eventualni udes.
Poboljšanje aerodinamike
Aerodinamika igra važnu ulogu u performansama kamiona. Jedan od načina poboljšanja aerodinamike je dodavanje vetrobranskog deflektora i bočnih krila. Oni pomažu u smanjenju otpora zraka i poboljšavaju kilometražu.
Poboljšanje vučnih sposobnosti
Ako koristite kamion za vuču tereta ili prikolice, možete razmisliti o poboljšanju njegovih vučnih sposobnosti. To možete postići instaliranjem vučne spojke, vučnih kuka ili poboljšanjem suspenzije. Poboljšanje vučnih sposobnosti može vam pomoći da obavljate teške zadatke sa lakoćom.
Estetska poboljšanja
Ako želite da vaš kamion izgleda impresivno i privuče pažnju, razmislite o optičkim nadogradnjama. To može uključivati dodavanje svetleće LED rasvete, zanimljivih felni ili sportskih spojlera. Optičke nadogradnje mogu vašem kamionu dati jedinstven izgled i poboljšati njegovu privlačnost. Na ovaj način više ćete uživati u vašim putovanjima.
Unaprijeđivanje kamiona može vam pomoći da maksimalno iskoristite njegove performanse i postignete bolje rezultate. Nadamo se da će ovaj teksti pomoći ljubiteljima svih vrsta vozila, a posebno teretnih.