Nema osobe koja sa početkom proleća se nije srela u manjoj ili većoj meri sa alergijama. U tom momentu svi pokušavamo samo da se rešimo problema koje alergija stvara ali se definitivno ne pitamo šta je alergija? Neki naučni izvori tvrde da medicinske gjive kao što je Agaricus mogu pomoći….
Ono što je bitno da znamo je da su alergije, konkretno ove prolećne ustvari nepravilni odgovor pojedinačnog imunog sistema organizma na stranu supstancu (alergen), na primer polen.
Ono po čemu se najčešće prepoznaju alergije su: zapušenost, peckanje i curenje nosa, slivanje sekreta kroz grlo, karakteristični svrab i suzenje očiju, kašalj.
Koji su najčešći uzročnici prolećne alergije?
Naš najčešći odgovor na to ko je krivac što imamo gore pomenute simptome je polen – sićušne čestice koje se oslobađaju u vazduh sa drveća, trava i korova. Kada dođe do udisanja polenovih sitnih čestica, naš imuni sistem reaguje burnije nego obično! Naš imunološki sistem tog momenta vidi polen greškom kao odredjeno strano telo, koje napada naš organizam i istog momenta stvara antitela. Antitela su supstance koje prepoznaju viruse ili bakterije – oni tada kreću u “napad” a paralelno sa tim procesom u krv se oslobađa hemikalija koja je poznata pod nazivom histamin. Histamin je glavni krivac za upravo pomenute simptome – curenje nosa, svrab nosa i očiju.
Nabrojaćemo najčešće:
- Javor,
- breza,
- čempresi,
- bukva,
- brest,
- kleka,
- dud,
- topola,
- vrba,
- razne trave i korov,
- jasen,
- orah,
- platan,
- topola
Koji su simptomi prolećnih alergija?
Najčešći simptomi prolećnih alergija su:
- Curenje nosa
- Suzenje očiju
- Kijanje
- Kašalj, kao i svrab očiju i nosa.
Svi ovi simptomi mogu u težim slučajevima da prouzrokuju i napade astme i zato nikako ne smete zanemarivati prolećne alergije i bilo bi poželjno da se posavetujete sa lekarom koji će preporučiti način lečenja i prepisati odgovarajuće lekove (inhalatorni lekovi i antihistaminici) ukoliko je to potrebno.
Lečenje prolećne alergije
Lečenje alergijskog rinitisa najčešće počinje upotrebom antihistaminika. Ako se pojave teži oblici, onda se u terapiju uvode i kortikosteroidi koji se koriste u obliku spreja za nos. Naravno postoje i blaži slučajevi alergija kada se sprovodi terapija kromolinima. Svi navedeni lekovi mogu da se koriste i odvojeno, ili pak zajedno – naravno po preporuci lekara.
Osetljivost organizma na neke alergene može biti tretirana tzv. Imunoterapijom – poznatom kao vakcinisanje protiv alergija. Preduslov za sprovođenje imunoterapije je tačna detekcija alergena na koje osoba reaguje.
Imunoterapija može dovesti do potpunog uništavanja simptoma alergije.
Preventiva
Praksa je pokazala da je izuzetno teško sprečiti prolećne alergije ali postoje neki osnovni saveti kojih ako se pridržavate alergija može da bude manje izražena.
- Izbegavajte da budete na otvorenom kada biljke koje cvetaju izazivaju reakciju – posebno se ovo preporučuje kada je vreme vetrovito, suvo i kada je toplo.
- Usisavajte kuću minimum dva puta nedeljno i brišite prašinu redovno.
- Agaricus medicinska gljiva kao suplement ishrani
- Po povratku iz prirode savetuje se da se odmah istuširate a da garderobu koju ste nosili odmah operete, jer se na taj način sprečava da se uneti polen raznosi po stanu.
- Ako vam mogućnosti dozvoljavaju, nikada ne sušite veš napolju..
- Koncentracija polena je najveća ujutru – u tim satima izbegavajte provetravanje
- Na tržištu možete da nadjete i klima uređaje koji su opremljeni polenskim filterima i koji sprečavaju ulazak polena u kuću. Filtere morate da čistite redovno.