Mnoge trudnice, kada drugo stanje prođe, kažu kako bi volele da su neke od stvari koje su ih sačekale znale unapred. Jednostavno, bilo bi im lakše kretanje kroz lep, ali pomalo stresan proces trudnoće.
Ovde iznosimo nekoliko važnih i zanimljivih stvari o trudnoći, koje biste sigurno volele da vam je neko rekao pre nego što se počele da paničite ili u nečemu pogrešile.
Kada uraditi prvi test?
Ponekad smo znatiželjni, naročito ako malo duže radimo na tome, da saznamo da li smo u drugom stanju. Zato je jedno od pitanja koje muči sve trudnice, odnosno sve potencijalne mame, koliko dugo čekati pre nego što uradimo test?
Znamo da se ovulacija dešava otprilike 14 dana od početka menstruacije, a da ciklus traje 28 dana. Ovo su uobičajeni parametri, situacija može da varira od osobe do osobe. Najpouzdanije je uraditi test za utvrđivanje trudnoće nekoliko 2-3 dana posle izostanka menstruacije.
Do tada nivo humanog horionskog gonadrotopina (HCG) u urinu treba da se pokaže preko testa. Još sigurnije je ako uradite analizu krvi.
Praćenje trudnoće po nedeljama
Veoma je važno i značajno za mamu da trudnoću prati po nedeljama. Ponekad će biti teško ispratiti tačne datume jer se vaša računica možda neće poklapati sa računicom koju ima vaš lekar. Ipak, po simptomima i svemu što osećate, kao i po veličini stomaka, lako ćete i sami utvrditi ko je u pravu, vi ili lekar.
Ova vrsta praćenja po nedeljama može vam pružiti udobnost i omogućiti da eventualne probleme uočite što je pre moguće. Trudnice u 13. i trudnice u 27. nedelji ne osećaju se isto. Razlika je značajna. Zbog toga, kalendar ili još bolje rokovnik i pišite simptome. Kasnije ih možete uporediti sa nečijim tuđim iskustvima ili se posavetovati sa svojim lekarom.
Telo majke se menja
U početku naravno i ne, ali u nekoj poodmaklijoj trudnoći, telo majke se u mnogome menja. Neke od stvari vas mogu i začuditi.
Na primer, verovatno nije ništa novo ako vam kažemo da ćete možda morati da kupite za broj veće cipele. Naime, telesna težina se povećava, a takođe noge otiču usled viška vode. Ova dva razloga su više nego dovoljna da vam bude jasno kako su vaše noge u problemu. Razlog više je i slabost ligamenata u trudnoći. Bilo kakvo stezanje ovde može biti problem. I iz ovog razloga će veća obuća biti jedina moguća opcija.
Količina krvi u telu se povećava do 50 % i srce radi brže i snažnije. Možemo reći figurativno da se srce „povećava”, upravo zbog veće snage koju ima. Mora biti tako zbog novog života koji raste u majčinoj utrobi.
Kada smo već kod utrobe – materica. Jasno je da se ona povećava sa rastom bebe. Zanimljiva je činjenica da se materica menja veoma drastično i da raste i do 500 puta za tih devet meseci koliko je beba u stomaku. Zar to nije zapanjujuće?
Još jedan unutrašnji organ može pokazati promene, a to je pankreas. On obezbeđuje dovoljnu količinu insulina. U trudnoći to ponekad nije baš moguće, budući da telo traži veće količine. Kada se to desi, nivo šećera u krvi raste i događa se takozvani „privremeni dijabetes”. On se rešava kontrolisanjem unosa šećera ili lekovima koje lekar preporuči. Posle porođaja, šećer se vraća na normalne vrednosti.
Problemi sa pamćenjem
Ne menja se samo telo, menja se i mozak majke. Poznata je jedna pojava u trudnoći koja se zove „trudnička memorija”. To u praksi znači da ćete kao trudnica možda i po dva puta pričati jednu istu priču, a da toga i ne budete svesni. Kažu da je moguće lošije pamćenje i do 80%. Smatra se da je to zbog stresa, nedostatka sna i zbog velike iscrpljenosti koju trudnica oseća u poodmakloj trudnoći, čak i kada obavlja neke obične, svakodnevne poslove.
Bolovi u leđima
Mnoge trudnice osećaju bolove u leđima, a razlozi za to su i više nego prisutni. Prvo, teret koji trudnica nosi, veći je ponekad i za po 20 kilograma u odnosu na njenu uobičajenu težinu. Naravno da to nije samo težina bebe, nego i višak kilograma majke.
Mišići kičme i abdomena se istežu jer se telo koje nosi teret, čak i dok je manji, naginje ka napred. To izaziva bolove, ali i ukočenost u leđima, koja može uzrokovati otežano kretanje. I posle porođaja bolovi umeju da se nastave jer majka nosi bebu u rukama jako dugo.
Lepa kosa
Kako nivo estrogena raste, tako će sve dlake na telu biti jače i sjajnije nego ikada. Čak i ako ne koristite bilo kakvu posebnu negu, možete očekivati gustinu i jačinu dlake kakvu niste ni zamislili. Pored toga, a nije baš prijatno, i sve ostale dlake na telu će ojačati i progustiti se. Maljavost je moguća i na onim delovima tela gde nikada niste bili maljavi.
Ipak, kada se porodite, onda nivo estrogena naglo pada, pa i kosa postaje sve slabija. Štaviše, nije retko da ona počne i da opada. To opadanje će trajati u određenom periodu, a kasnije će prestati.
Pokreti i menjanje bebe u stomaku
Verovatno očekujete da ćete od 6. meseca očekivati pokrete vaše bebe u stomaku. Neke od njih ćete moći i da osetite i da vidite tako što će stomak bukvalno da se pokreće.
Ono što možda ne znate, to je da će beba u vašem stomaku povremeno i da štuca. To ćete osećati kao neku vrstu tapkanja iznutra, budući da su ti pokreti veoma blagi, ali dovoljni da ih primetite.
Beba može u stomaku da ima i zube. Kažu da jedna od 2000 beba razvije ovako nešto. Ovi zubi se povlače gotovo odmah nakon porođaja. Beba u vašem stomaku takođe i piški. Neki se šale, pa kažu da je mamin stomak mini toalet. To je jedan ciklični proces jer se taj urin, a kažu da ga može biti i litar, vraća u bebino telo, pa ga beba potom ponovo luči.
Još jedna zanimljivost je da pored svih organa, kod ženskog deteta se razvijaju čak i jajne ćelije u stomaku bebe. Kod muškog deteta se spermatozoidi razvijaju znatno kasnije, u pubertetu.
Posebnost drugog stanja
Sve ovo pokazuje nam zašto se trudnoća zove drugo stanje. Trudničko bolovanje majci je neophodno kako bi sve ove promene podnela na najbolji mogući način. Potrebno je mnogo fizičke i psihičke snage da se podnesu svi stesovi koje ovo stanje nosi. Majka to sve može, zato joj je i data privilegija rađanja, ali je potrebna podrška koju porodica i društvo moraju da joj pruže.